Vai naudai ir kāds sakars ar laimi

Zinātnieki nesteidzas piekrist apgalvojumam, “ka laime nav naudā”. Viņi, jau vairākus gadus veic nopietnus pētījumus, lai pārbaudītu, vai tas tik tiešām tā ir un ja ir, tad kas patiesība padara mūs pa īstam laimīgus.

Ja mēs ticam kopējiem, vairāku universitāšu pētījumiem, tad tie liecina, ka ienākumu palielināšanas, lielam vairumam cilvēku nav devusi tik ļoti gaidīto laimes sajūtu. Bet, naudas zaudējums, lika cilvēkiem justies daudz nelaimīgākiem un tam viņu dzīvē bija milzīga nozīme (kaut gan tas skar noteikta tipa cilvēkus).

Pētījumos ir rakstīts, ka cilvēki, bieži vien maldīgi uzskata, ka ienākumu palielināšanās un mūsu apmierinātība ar dzīvi aug proporcionāli, bet zinātnieki ir pierādījuši, ka tas tā nav.

Pētījumā piedalījās vairāk par 18 tūkstošiem cilvēku, kuri tika novēroti ilgāk par deviņiem gadiem. Zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka neatkarīgi no cilvēku personības tipa un ienākumu palielināšanās, viņu apmierinātības pakāpe par dzīvi, nepaaugstinājās. Kā jau tika minēts iepriekš, negatīvā veidā, cilvēkus ietekmēja tikai naudas zaudēšana.

Tas ne tuvu nav pirmais pētījums, kas ir veltīts jautājumam par ienākumu līmeni un laimes sajūtas līmeni. Piemēram, 2012. gadā tika publicēti pierādījumi, kas apliecina, ka cilvēka labklājības līmenis ir atkarīgs nevis no viņa bankas konta lieluma, bet gan no cieņas un atzinības, kuras viņš izraisa citos cilvēkos.

Viens, no Kalifornijas universitātes zinātniekiem skaidro, ka viņi ir ieinteresēti šā jautājumā izpētē, tāpēc, ka ir ļoti daudz pierādījumu tam, ka augsts ekonomiskais statuss, laba alga un pamatīgs kapitāls, kā arī laba izglītība, nekādā veidā neietekmē cilvēku apmierinātības par dzīvi augšanu. Kaut gan tajā pašā laikā, daudzi joprojām ir pārliecināti, ka augsts statuss ir panākumu ķīla.

Lai to pārbaudītu, tika savākti ziņas par 80 koledžas studentiem: ienākumu līmenis, sociālais statuss (pēc viņu pašu domām un kursa biedru domām), sociālās aktivitātes līmenis, kā arī laimes līmenis. Daudz laimīgāki izrādījās nevis tie studenti, kas bija bagātāki, bet gan tie, kuri ieņēma sociāli “izdevīgāku” stāvokli. Tas ir tā saucamais “vietējo kāpņu efekts”. Zinātnieki skaidro, tas nozīmē, ka apmierinātība par dzīvi lielā mērā ir atkarīga no tā, kā mūs uztver “vietējā sabiedrība”.

Cita pētījuma laikā tika novēroti studenti visa mācību gada garumā. Rezultāti, atkal apliecināja, ka laimes sajutu rada nevis nauda, bet gan apkārtējo cilvēku cieņa.

Zinātnieks to komentēja šādi: “Esmu pārsteigts par to, cik ļoti tas ir saistīs: visu, deviņu mēnešu garumā varēja vērot, kā laimes sajūta mainījās uz vienu vai otru pusi un bija atkarīga no tā, kā cilvēks paceļas vai nolaižas pa “vietējām sociālajām kāpnēm”. Pētījumi, kārtējo reizi apliecināja faktu, ka sociālais statuss cilvēkiem ir daudz svarīgāks par naudu.